Aktualności

Promesy z programu Maluch plus rozdane. 16 mln zł na żłobki w regionie

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zainaugurowało cykl konferencji regionalnych, na których podsumowano programy i działania realizowane przez resort na rzecz rodzin, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami. Rzeszów odwiedziła 3 lutego br.  podsekretarz stanu Alina Nowak.

Konferencja regionalna, która odbyła się w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie była okazją do wręczenia  promes dla gmin, które w tegorocznej edycji programu „Maluch+” uruchomią nowe miejsca opieki nad maluchami.

Blisko 16 mln złotych trafi w tym roku do samorządów i podmiotów prywatnych z Podkarpacia, które chcą uruchamiać nowe instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 lub nowe miejsca w już funkcjonujących żłobkach,  klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna.

W styczniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu w tegorocznej edycji programu „Maluch+”, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych. Na razie poznaliśmy wyniki konkursu na tworzenie nowych miejsc opieki.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w tym roku:

  • blisko 15,9 mln złotych trafi do samorządów i podmiotów prywatnych z województwa podkarpackiego, które uruchomią nowe instytucje lub nowe miejsca w istniejących już żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna;
  • w województwie powstanie dokładnie 1010 nowych miejsc opieki nad maluchami;
  • na Podkarpaciu powstanie 7 instytucji w gminach, w których do tej pory nie działał żłobek czy klub samorządowy.

Nowe żłobki powstaną w gminach, które do tej pory nie mogły poszczycić się tego typu placówką. Chodzi tu o gminy Łańcut, Korczyna, Markowa, Przecław, Gorzyce oraz Lesko.

Wśród 12 samorządów które otrzymały dofinansowanie na funkcjonowanie istniejących już żłobków znajdują się miasto Dębica, gmina Dębica, gmina miejska Jarosław, gmina miejska Miejsce Piastowe, gmina miejska Mielec, gmina Wadowice Górne, miasto i gmina Kańczuga, gmina Błażowa, gmina Krasne, gmina Świlcza, gmina Wiśniowa oraz gmina miasto Rzeszów. Stolica Podkarpacia w ramach programu Maluch plus otrzymała dofinansowanie w wysokości 320 tys. zł. Dla podmiotów prywatnych na działalność żłobków w województwie podkarpackim w ramach Maluch plus przeznaczono w tym roku około 3,5 mln zł co pozwoli utworzyć 370 miejsc dla maluchów w 12 placówkach.

 

źródło: PUW

Chcesz wiedzieć więcej?

ZOBACZ RÓWNIEŻ

prezydent.pl
premier.gov.pl