Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada

W poniedziałek 11 listopada w całej Polsce świętowano 101. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Poseł Kazimierz Moskal oraz przedstawiciele Biura Poselskiego wzięli udział w uroczystościach w Ropczycach, Dębicy, Sędziszowie Młp., Wielopolu Skrz. oraz Kamionce.

W Ropczycach o godz. 9:15 przedstawiciele władz samorządowych, delegacje stowarzyszeń i instytucji, mieszkańcy zgromadzili się na mszy świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego. Po nabożeństwie wyznaczone delegacje złożyły wiązanki pod tablicami pamiątkowymi. Hołd oddano także, składając symboliczne kwiaty pod Pomnikiem bł. Jana Pawła II. Następnie przemaszerowano pod ,,Pomnik Pamięci’’, gdzie również złożono wiązanki.

Święto Odzyskania Niepodległości w Dębicy rozpoczęto modlitwą na Placu Gryfitów przy figurze Matki Bożej Niepokalanej. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na mszę świętą do kościoła pw. św. Jadwigi, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. Część oficjalna uroczystości odbyła się na dębickim rynku od przeglądu kompanii honorowej Wojska Polskiego i złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości.W samo południe, w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do HYMNU”, wciągnięta została flaga na maszt i odśpiewany został „Mazurek Dąbrowskiego”.

W gminie Sędziszów Małopolski po nabożeństwie w intencji Ojczyzny złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie kwiaty złożono pod pomnikiem ,,Niepodległość” upamiętniającym 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wyjątkowy charakter obchodów podkreśliło wniesienie Ognia Niepodległości zapalonego w Kostiuchnówce na Ukrainie.

W gminie Wielopole Skrzyńskie natomiast uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem ,,Uczestników Walk o Wolną Polskę’’. Następnym punktem obchodów była msza święta, odprawiona w intencji Ojczyzny.

Uroczystość w Kamionce  rozpoczęła msza święta. Następnie po jej zakończeniu na placu przed pomnikiem ,,Grunwald’’ odczytano Apel Pamięci. W ten sposób oddano cześć bohaterom tamtych czasów, którzy ofiarowali swoje życie w walce o niepodległość naszej Ojczyzny. Następnie złożono wiązanki kwiatów .

Chcesz wiedzieć więcej?

ZOBACZ RÓWNIEŻ

prezydent.pl
premier.gov.pl