Aktualności

Piknik Wolności i Solidarności

6 lipca na Stadionie Miejskim w Ropczycach odbył się Piknik Wolności i Solidarności. Imprezę w 39. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” zorganizowali Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” i Oddział ZR w Ropczycach.

Termin lipcowego świętowania jest uzasadniony, bowiem w lipcu 1980 roku na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie rozpoczęły się pierwsze strajki. W PZL-Mielec przez kilka dni protestowało ponad 10 tysięcy pracowników, którzy domagali się wyższych wynagrodzeń i lepszych warunków socjalnych.

Co roku NSZZ „Solidarność” świętuje jubileusz zrywu milionów Polaków, którzy dali nadzieję mieszkańcom Europy Środkowo-Wschodniej na wyrwanie się z jarzma komunistycznego dyktatu. Dla uczczenia tych wydarzeń i ludzi biorących w nich udział, Region Rzeszowski co roku w innym mieście powiatowym organizuje Piknik Wolności i Solidarności, mając nadzieję, że wydarzenie  zainspiruje młodych ludzi do świętowania ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski.

Dla młodych to nietypowa lekcja historii w plenerze, a dla niektórych także możliwość przypomnienia sobie wydarzeń, w których często sami uczestniczyli. O to zadbali m.in. pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Na ich stanowisku dzieciaki mogły spróbować sił w grach historycznych, a starsi powrócić pamięcią do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Na pikniku nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych: mini turniej piłki nożnej, rodzinny bieg wokół stadionu, dmuchany plac zabaw, malowanie figur gipsowych, malowanie twarzy, bańki mydlane, gry i zabawy dla dzieci z nagrodami, strzelanie do celu pod czujnym okiem Strzelców. W strefie swojskiego jadła można było skosztować wyrobów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Cierpisza, z Woli Ocieckiej, „Jagodzianek” z Blizny, „Szkodnianek” ze Szkodnej, a także Stowarzyszenia Miłosierdzia Bożego z Sędziszowa Młp. oraz lokalnych producentów serów, miodów i owoców, w tym  wprost od producenta- borówki amerykańskiej.

Kuchnia polowa Chef Kot& Czapka przygotowała przepyszną grochówkę wojskową za „co łaska”. Zebrane środki przekazane zostały na cele dobroczynne funduszu „Pomoc Kościołowi na Wschodzie” – Dom Samotnej Matki w Pisarówce.

Odbył sie także konkurs „Wielkie Powiatowe Grillowanie – Mistrz Grilla VIP”  z udziałem  Kazimierza Moskala posła na Sejm RP; Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego, który zajął II miejsce; Witolda Darłaka, starosty powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego; który zajął III miejsce; Piotra Kapusty, zastępcy burmistrza Gminy Sędziszów Młp., który zajął I miejsce, Marka Tęczara, wójta gminy Wielopole Skrzyńskie, Krzysztofa Klimka, przewodniczącego rady gminy Iwierzyce i Grzegorza Ożoga, wójta gminy Ostrów.

Kolejny konkurs „Wiedzy o powiecie i Solidarności”,  skierowany był do wszystkich uczestników pikniku, a główną nagrodą był rower od Posła na Sejm RP Kazimierza Moskala.

Ciekawa była formuła prezentacji poszczególnych gmin powiatu ropczycko-sędziszowskiego przez samych włodarzy, którzy mówili o osiągnięciach samorządu, a na koniec zapowiadali zespół reprezentujący daną gminę. I tak zgromadzonym na pikniku przygrywały: „Wiercanie” z Iwierzyc, „Kurasie” z Ropczyc, „Wielopolanie” z Wielopola Skrzyńskiego, „Paka Sędzisza” z Sędziszowa oraz młodzież z Zespołu Szkół Agro-Technicznych z Ropczyc i Mażoretki z Ostrowa.

Imprezę zakończyły pochodzące z Podkarpacia zespoły:  Steel Velvet oraz gwiazda wieczoru KSU, gromadząc przed sceną setki fanów.

źródło: solidarnosc.rzeszow.org

Chcesz wiedzieć więcej?

ZOBACZ RÓWNIEŻ

prezydent.pl
premier.gov.pl