Aktualności

Od 1 lipca 2019 r. Rodzina 500+ na każde dziecko

W nowej odsłonie programu wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce. Te pieniądze stanowić będą realne wsparcie rodzin i inwestycję w przyszłość dzieci.

Kiedy złożyć wniosek?

Wnioski online o przyznanie świadczenia będzie można składać od 1 lipca, a drogą tradycyjną – od 1 sierpnia.

Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Co jeszcze się zmieni?

Wprowadzony zostanie szczególny 3-miesięczny terminu – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Dzisiaj rodzice mają na to 1 miesiąc.

Od 1 lipca wejdzie w życie również rozwiązanie pozwalające na przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane (lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku). Dzisiaj w takiej sytuacji z dniem śmierci jednego z rodziców prawo do przyznanego świadczenia wygasa, gdyż jest to świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu.

Dane statystyczne dot. woj. podkarpackiego

W ramach Programu „Rodzina 500+” w latach 2016–2019 (do maja br.) do podkarpackich rodzin trafiło ok. 4 mld 448 mln zł, z tego:

w 2016 r. – 1 mld 068 mln zł,

w 2017 r. – 1 mld 438 mln zł.

w 2018 r. – 1 mld 375 mln zł,

w 2019 r. (I-V) – 567 mln zł

Na chwilę obecną świadczenie wychowawcze przyznane jest na około 224 tys. dzieci.

Z szacunkowych (zweryfikowanych w czerwcu br.) danych przedstawionych przez gminy w województwie podkarpackim wynika, że wszystkich uprawnionych do świadczenia wychowawczego będzie około 396 tys. dzieci. Dodatkowo objętych programem „Rodzina 500+”zostanie ponad 172 tys. dzieci.

źródło: PUW

Chcesz wiedzieć więcej?

ZOBACZ RÓWNIEŻ

prezydent.pl
premier.gov.pl