Aktualności

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać hrabiego Edwarda Raczyńskiego w ZSZ nr 1 w Dębicy

14 czerwca br.  mszą świętą o godz. 10.00 w kościele pw. Świętej Jadwigi w Dębicy poprzedzona została uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać hrabiego Edwarda Raczyńskiego, Prezydenta RP i Dobroczyńcy dębickiego “Mechanika”.

To dzięki darowiźnie hrabiego na działce przy dzisiejszej ulicy Rzeszowskiej ofiarowanej szkole wzniesiony został “Mechanik”. Dzięki zapisom hrabiego Raczyńskiego, ostatniego właściciela dóbr rodowych w Zawadzie i Dębicy w aktach notarialnych ziemia ofiarowana przez niego szkole na zawsze ma służyć potrzebom oświatowym społeczeństwa Dębicy i okolic. Dzięki hojności Raczyńskich w Dębicy w okresie przedwojennym zostało zrealizowanych bardzo wiele inicjatyw.
Raczyńscy okazali swoje wsparcie nie tylko szkole, ale także wielu inicjatywom powstającym w Dębicy. Wspierali kościół Św. Jadwigi, ufundowali wieżę tego kościoła i przyczynili się do jego rozbudowy. Edmund Bojanowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek był wspierany finansowo przez Rogera Maurycego Raczyńskiego. Wszystkie posiadłości, które siostry zakonne mają w Dębicy otrzymały w darze między innymi od rodu Raczyńskich.


Po  odsłonięciu tablicy na terenie szkoły odbyła się  sesja popularnonaukowa na temat roli i znaczenia rodu Raczyńskich dla powiatu dębickiego.

W trakcie uroczystości miało miejsce również podsumowanie konkursu historycznego: „Życie i działalność hrabiego Edwarda Bernarda Raczyńskiego (1891-1993)” oraz wręczenie nagród za zajecie I, II i III miejsca.

 

zd.: ziemiadebicka.pl

 

Chcesz wiedzieć więcej?

ZOBACZ RÓWNIEŻ

prezydent.pl
premier.gov.pl